Logo
Zofia i Jarosław Olszewscy
48-370 Paczków, ul. Robotnicza 8b
tel./fax: 77 431 73 49, kom. 604 959 314, 604 954 768
 

Nasza szkółka powstała w 1987 roku na powierzchni 2 ha.

Początkowo zajmowaliśmy się produkcją drzewek owocowych i róż. Od roku 1992 poszerzyliśmy swoją produkcję o krzewy ozdobne, iglaste i liściaste. W tej chwili gospodarstwo zajmuje 15 ha z czego uprawy drzewek owocowych zajmują 3 ha, a szkółka krzewów ozdobnych w pojemnikach i w gruncie 4ha. Resztę stanowią uprawy rolnicze.Od dłuższego czasu specjalizujemy się w produkcji roślin szczepionych na pniu min. Wiśnie japońskie, Jarzębiny, Akacje, Głogi, Klony japońskie, Katalpy, Wierzby i wiele innych. Nasza produkcja to także wiele odmian Wrzosów, Azalii japońskich i wielkokwiatowych, Różaneczników, Lilaków, Magnolii oraz różnego rodzaju pnączy. Posiadamy własne mateczniki roślin z których pobieramy zrazy do szczepienia oraz sadzonkowania. Mamy np. kolekcję 30 odmian winogron i kilkanaście odmian Borówki Amerykańskiej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki.

Borówka wysoka (amerykańska)
Powiększenie

Borówka wysoka, niebieska jagoda (Vaccinium corymbosum L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozprzestrzenił się w naturalnym środowisku także w Japonii, Nowej Zelandii i w niektórych rejonach Europy (Wielka Brytania, Holandia). Jest uprawiany w wielu krajach, również w Polsce (w 1999 na 350 ha zbierano plon w wysokości ok. 800 t).

Aukuba
Powiększenie

Aukuba (Aucuba Thunb.) – rodzaj roślin z rodziny gariowatych Garryaceae, w obrębie którego wyróżnia się od trzech do dziesięciu gatunków.

Wcześniej rośliny te zaliczane były do dereniowatych (Cornaceae) lub Aucubaceae. Gatunkiem typowym jest Aucuba japonica. Rodzaj obejmuje gatunki występujące we wschodniej Azji, na obszarze od Himalajów po Japonię.